Fizyoterapi

Fizyoterapi programı, doğuştan veya sonradan travma, yaralanma ya da herhangi bir hastalığa bağlı gelişen fonksiyonel kayıp yaşayan bireylerin iyileşmesine yardımcı olmak, yaşam kalitelerini ve bağımsızlıklarını artırmak amacıyla hizmet veren sağlık bilim alanıdır. 

 

Üniversitemiz bünyesinde Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Programı olarak öğrencilerimize, alanlarına yönelik uygulamalı ve teorik dersleri içeren 2 yıl süreli eğitim verilmektedir. Program dili Türkçe’dir. 

 

Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz ‘Fizyoterapi Teknikeri’ unvanını almaktadır. Fizyoterapi Teknikerleri, aldıkları eğitim sonucunda fizik tedavi yöntemlerini ve uygulamalarını fizik tedavi hekimi ve fizyoterapist denetiminde multidisipliner prensiplere bağlı olarak çalışan yardımcı sağlık personelleridir.

 

Fizyoterapi Teknikerleri, hastanelerde, özel sağlık kurumlarında, özel eğitim merkezlerinde, spor/sağlık merkezlerinde, spor kulüplerinde, huzur evlerinde ve kaplıca ve termal tesislerde ve sağlık turizmine yönelik otellerde görev yapabilmektedir.

 

Bu bölümdeki öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri ve Sağlık Yönetimi lisans bölümlerine geçiş yapabilirler.